Wybór mebli do kuchni

Kuchnia jako miejsce, w którym dziennie spędza się trochę godzin (biorąc pod uwagę, że samodzielnie przygotowujemy posiłki i następnie tam też je spożywamy) powinna być urządzona nie tylko przytulnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie – tak aby czas tam spędzony przynosił radość, nie frustrację.
Jeśli jesteśmy na etapie, kiedy dopiero planujemy kuchenne aranżacje, powinniśmy wziąć pod uwagę pewne wskazówki specjalistów na temat tego, co warto w niej umieścić, a od czego można się powstrzymać.

Nietypowe wymiary kuchni

Jeśli nasza kuchnia jest bardzo mała albo ma dość niestandardowy kształt, powinniśmy uważnie dobierać meble, tak by jak najlepiej wykorzystać posiadaną przestrzeń. Wszelkie wnęki można zabudować, bądź umieścić w nich większy regał. Można również ustawić tam stół, jeśli znajdziemy taki, który choć jednym wymiarem pasuje do rozmiarów wnęki. Da to efekt oddzielenia części gdzie przechowywane i przygotowywane są kulinaria, od tej, w której spożywa się posiłki.

Jeśli któryś z fragmentów ściany wysuwa się naprzód, ponieważ w środku ukryte są przewody lub instalacje, możemy wykorzystać go jako element dekoracyjny, na przykład montując na nim małe półeczki z przyprawami, lub wieszając wianki suszonych warzyw i inne ozdoby pasujące do kuchennego wnętrza. Takie wystające ściany najbardziej rzucają się w oczy, więc ozdabiając je w ten sposób, odwracamy uwagę od być może mniej atrakcyjnych części naszego pomieszczenia kuchennego.

Ciekawym dodatkiem do niewielkiej kuchni jest obudowa kaloryfera. Po jej zamocowaniu można wykorzystać dodatkowy, niewielki blat, jaki w ten sposób powstanie i jednocześnie zasłonić niezbyt efektowny grzejnik. Innym przykładem jest zestaw stołków w różnych rozmiarach, chowanych jeden pod drugim – w ten sposób cztery miejsca do siedzenia zajmują tyle, co jedno.

Kupno mebli kuchennych

Wyboru mebli do kuchni nie należy traktować jak uciążliwy obowiązek. Warto podejść do tego jak do wyboru ubrań, czy innych rzeczy, których kupowanie sprawia nam przyjemność. Tak samo może być z meblami – mogą oddawać nasz styl, podejście do życia i stać się ulubionymi elementami wyposażenia.

Kolejnym dylematem może być wybór sklepu, w którym zaopatrzymy się w meble do kuchni. Do wyboru jest wiele miejsc, które posiadają w swojej ofercie gotowe zestawy do wyposażenia tego pomieszczenia, tak że nie trzeba zbytnio nawet planować i projektować rozmieszczenia. Jeśli posiadamy kuchnię o standardowym kształcie prostokąta, możemy bez namysłu wykupić nawet cały system mebli, jeśli tylko będzie odpowiadał nam ich rozmiar. Jeśli jednak nasza kuchnia ma tak niestandardowe wymiary, jak wspominaliśmy wcześniej, najlepiej zrobimy, jeśli przyniesiemy do sklepu rozrysowany plan naszej kuchni z wszelkimi wymiarami i poradzimy się sprzedawcy. Jeszcze lepszą opcją jest zamówienie mebli na wymiar. Są one droższe niż gotowe (choć to też nie reguła), pozwalają jednak uzyskać efekt idealnego dopasowania do wnętrza i pełnego wykorzystania każdego centymetra wolnej przestrzeni.

 

Author: maante.com.pl