Co musisz wiedzieć zanim weźmiesz kredyt hipoteczny?

Większość osób, które myślą o zakupie własnego mieszkania lub domu, nie nabywa nieruchomości w całości za gotówkę. Wiadomo jednak, że im większy wkład własny i większa suma oszczędności, tym mniejszy kredyt będzie nam potrzebny. Jeżeli myślisz o zaciągnięciu zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny, powinieneś wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach. Przeczytaj poniższy artykuł i skorzystaj z praktycznych porad!

Kalkulator kredytowy – Twoje podstawowe narzędzie do wyliczania rat!

Od wielkości co miesięcznych rat będzie zależała Twoja wypłacalność oraz poziom życia. Warto tutaj zaznaczyć, aby nie decydować się na zbyt duże obciążenie finansowe, ponieważ Twoja sytuacja może ulec zmianie i należy to wziąć pod uwagę. Biorąc kredyt hipoteczny miej zatem na uwadze:
ewentualny przebieg Twojej kariery zawodowej
perspektywy na zarobki w ciągu kolejnych 5, 10 czy 15 lat
jak założenie rodziny wpłynie na Twój budżet domowy
czy Twoja żona/mąż będą w stanie utrzymać pracę i dzielić z Tobą zobowiązanie
na jakich zasadach jesteś zatrudniony oraz na jakich zasadach jest zatrudniony Twój współmałżonek
czy masz inne zobowiązania typu alimenty, długi komornicze, itp.
czy masz wspólność majątkową ze współmałżonkiem
czy masz dobre zdrowie
Podczas oceniania Twojej zdolności kredytowej, bank bierze pod lupę wszystkie te czynniki. Ty zaś powinieneś także z korzystać z kalkulatora kredytowego, aby unaocznić sobie i uświadomić, jak będą wyglądały poszczególne raty.

Kalkulator kredytowy – oprocentowanie kredytu stałe czy zmienne?

Różne instytucje finansowe, nie tylko banki udostępniają na swojej stronie przeliczniki rat, zwane popularnie kalkulatorami kredytowymi. Dzięki nim możesz zobaczyć, w jaki sposób będzie kształtowało się Twoje co miesięczne zobowiązanie wobec banku. Większość osób, które decyduje się na kredyt hipoteczny wybiera oprocentowanie stałe. Dlaczego? Jego główną zaletą jest przewidywalność, możliwość planowania wydatków i zobowiązań na przyszłe lata oraz stabilność. Oprocentowanie stałe jest niezależne od wysokości stóp procentowych i uważane jest, jako te bardziej pewne. W niektórych przypadkach, kredyt na dom lub mieszkanie z oprocentowaniem zmiennym, również może być korzystny. Wiedz jednak, że jest to swego rodzaju spekulacja i nie zawsze Ty, jako biorca kredytu wyjdziesz na nim dobrze. W sytuacji, gdy mamy niskie stopy procentowe, taki kredyt jest jak najbardziej opłacalny. Jednak w momencie ich wzrostu, Twoje co miesięczne zobowiązanie automatycznie wzrośnie. Pamiętaj więc, że taki rodzaj kredytu to zawsze swoista loteria i spekulacja. Ciężko też wtedy skorzystać z praktycznego narzędzia, jakim jest kalkulator kredytowy, ponieważ możesz jedynie zobaczyć kwotę w przybliżeniu, a i to nie daje Ci gwarancji, że będzie ta kwota adekwatna do sytuacji. Zanim zdecydujesz się na kredyt, oprócz kalkulatora skorzystaj też z porównywarki ofert kredytowych, tak abyś mógł wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Author: maante.com.pl