Jaki garaż wybrać?

Niejeden właściciel samochodu zastanawia się, jaki garaż wybrać do przechowywania swojego ukochanego pojazdu. Poniższy artykuł z pewnością odpowie na najważniejsze pytania jakie sobie zadajesz w tej kwestii.

Garaż – po co to komu?

Istnieje wiele sposobów na przechowywanie swoich prywatnych oraz służbowych aut. Najczęściej spotykanym sposobem w Polsce, ze względów na cenę oraz miejsce, są zwyczajne miejsca postojowe “pod chmurką”. Jest to niewątpliwie najtańsza ze wszystkich metoda przechowywania pojazdu. Niestety jest to również najmniej korzystna dla auta. Przy tej metodzie parkowania samochodu jest większe ryzyko jego kradzieży oraz większa podatność na warunki atmosferyczne, które mogą uszkodzić pojazd. Zimną musimy pamiętać o skrobaniu szyb, latem wystrzegać się gradobicia. No i trzeba liczyć się z częstszymi wizytami w myjni.

Kolejnym najczęściej spotykanym sposobem przechowywania samochodów są wiaty. Są o tyle lepsze od zwyczajnych miejsc postojowych, że gradobicie nie powinno być im straszne, ponieważ szczelne zadaszenie ochroni przed tym samochód. Niestety to tylko tyle z wymiernych korzyści. Budowa wiaty jest na pewno tańsza od garażu, ale różnica ta jest na tyle mała, że jeżeli tylko mamy miejsce i stosowne zgody, to warto wybudować garaż.

Zapewnia on największą ochronę auta – prawie jest niepodatny na warunki atmosferyczne oraz potencjalny złodziej musiałby sforsować jeszcze zamek od garażu oraz liczyć się z potencjalnym alarmem przeciwwłamaniowym do niego. Będziemy mogli również zapomnieć o skrobaniu szyb. Przechowywanie samochodu w garażu zwiększy z pewnością “długość jego życia” oraz podniesie jego wartość, gdy będziemy chcieli się już definitywnie z nim rozstać. Prawie każdy ekspert z dzieciny motoryzacji powie, że samochody powinny być garażowane jeżeli jest tylko taka możliwość.

Rodzaje garaży

Większość obecnie budowanych nowych bloków posiada parkingi podziemne, będące de facto zbiorowym garażem. Jednak fachowo powinno się je nazywać parkingami podziemnymi, ponieważ utarło się, że garaż posiada najczęściej jednego właściciela bądź samochody parkuje w nim jedynie jego właściciel.

Garaże mogą być wykonane z wszelakich materiałów, od drewna zaczynając, a na pustakach kończąc. Wybudowanie tych ostatnich jest najdroższe, ale daje najwięcej możliwości. Najpopularniejsze, ze względu na koszty utrzymania oraz budowy, są garaże blaszane. Są one wytrzymałe, dzięki czemu zapewnią wystarczający poziom ochrony. Blachę również łatwiej jest utrzymać niż drewno czy tworzywo sztuczne – wystarczy tylko raz na jakiś czas odmalować go na nowo oraz zabezpieczyć przed korozją.

 

Author: maante.com.pl