Kiedy korzystać z usług geodety

Wszelkiego rodzaju inwestycje budowlane mogą być wykonywane jedynie na podstawie specjalistycznych wyrysów, map i planów. To dokumentacja niezbędna do tego, aby wykonać projekt architektoniczny oraz dokonać budowy w sposób legalny. Dotyczy to zarówno inwestycji prywatnych, jak i budowy dróg, hal czy innych kompleksów budowlanych. Geodeci zajmują się nie tylko wytyczaniem granic działki, ale również na przykład wytyczaniem miejsc osadzenia budynków oraz przyłączy mediów. Praca geodetów uwzględnia wiele aspektów dotyczących konkretnego gruntu, o których często inwestorzy nie zdają sobie sprawy. Stąd też takimi działaniami mogą zajmować się tylko wykwalifikowane firmy geodezyjne z profesjonalnymi geodetami na czele.

Gdy planuje się jakąkolwiek inwestycję budowlaną na zakupionej działce, może dojść do konieczności skorzystania z profesjonalnego geodety. Usługi geodezyjne przydadzą się zarówno prywatnemu inwestorowi, jak i profesjonalnej firmie deweloperskiej planującej stawianie osiedla domów czy hal magazynowych. Są również niezbędne przy wytyczaniu nowych dróg i autostrad. Kupując działkę z przeznaczeniem pod budowę domu, konieczne będzie sporządzenie wyrysów i map, które posłużą później do przygotowania projektu architektonicznego. To również ważna usługa, gdy zamierza się otrzymaną w spadku działkę podzielić pomiędzy spadkobierców lub dokonać innych manipulacji w obrębie gruntów.

Oprócz usług tyczenia działek, geodeci zajmują się także kontrolą wykonawczą. Po wykonaniu inwestycji sprawdzają oni, czy budowa została przeprowadzona zgodnie z ich wytycznymi, po czym dokonują oni ostatecznego wpisu do dziennika budowy. Wybór profesjonalnej firmy geodezyjnej będzie więc pierwszym krokiem ku sporządzeniu dokumentacji niezbędnej na potrzeby budowy nowej inwestycji. Należy o tym pomyśleć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, a nawet przed wykonaniem projektu architektonicznego lub jego zakupem. Dzięki temu można uniknąć przykrych niespodzianek, które mogłyby skończyć się koniecznością modyfikacji planów dotyczących danej budowy.

Author: maante.com.pl