Co nas czeka jeśli chodzi o prawo budowlane? Będą zmiany prawa budowlanego, które zaproponuje resort inwestycji i rozwoju To ma sprawić, że inwestycje budowlane będą przebiegać znacznie szybciej. Z wypowiedzi ministra finansów oraz inwestycji i rozwoju – Jerzego Kwiecińskiego wynika, że zmianie ulegnie cała dokumentacja prawa budowlanego. Zgodnie z projektem noweli, wniosek będzie trzeba uzupełnić tylko częściową dokumentacją projektu budowlanego. Liczba wymagany projektów zmniejszy się z czterech do trzech.
Jak zmiany prawa wpłyną na projekt budowlany?
Zmiany doprowadzą do tego, że projekt budowlany będzie składał się z projektu zagospodarowania terenu (będą w nim zawarte takie dane jak: system komunikacyjny, usytuowanie oraz informacja o terenie oddziaływania budynku), działki, planu architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, różnorodne rozwiązania techniczne i materiałowe), a także projektu technicznego (z czego wykonana konstrukcja, opis instalacji). Gdy mówimy o projekcie technicznym, to będzie go można przesłać do urzędu razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo ogłoszeniem skończenia różnych prac.
Firmy wodociągowo-kanalizacyjne nie będą mogły pobierać opłat za pozwolenia techniczne przyłączenia do sieci. To spore udogodnienie dla klientów. Takie zmiany, w aspekcie prawa budowlanego, będą w dłuższej perspektywie korzystne. Trzeba też wiedzieć, że zmiany w nowelizacji ustawy zakładaj unormowanie granicznego (w pięcioletnim terminie) do stwierdzenia nieważności decyzji, jeśli mówimy o zgodzie na użytkowanie.
Samowole budowlane, remonty – prostsza procedura legalizacji
W tej kwestii poprawi się bezpieczeństwo budynków – przynajmniej 20-letnich. Nie będzie większych problemów i utrudnień a zalegalizowaniu ich. Kolejne spore udogodnienie dla właścicieli takich budynków. Następnie będzie można je włączyć w system kontroli okresowych, które usankcjonują bezpieczne korzystanie z nich. Jednak są pewne warunki zalegalizowania samowoli budowlanych. Trzeba będzie sporządzić odpowiednią ekspertyzę techniczną, która potwierdzi, że użytkowanie budynku nie stanowi dla nikogo zagrożenia.
Nowe zmiany zostały wprowadzone w życie i już obowiązują. Gdy mówimy o prawie budowlanym, to dzięki nowelizacjom stanie się ono prostsze i przyjazne dla każdego Polaka. Jeśli masz problem z ich zrozumieniem możesz znaleźć informacje w Internecie lub udać się do prawnika, który wszystko, łatwym do zrozumienia językiem, wytłumaczy. Mam nadzieję, że tym artykułem rozjaśniłem sytuację jeśli chodzi o prawo budowlane.
Najnowsze komentarze