Budować czy kupić – oto jest pytanie!

Coraz więcej osób staje dziś przed tym bardzo trudnym dylematem, ponieważ od tej jednej decyzji zależy naprawdę wiele. Jest to decyzja, której nie da się już cofnąć, dlatego też tak wielkie są rozterki przy dokonywaniu odpowiedniego wyboru. Kupno domu, czy jego budowa, są krokiem milowym w drodze do mieszkania na swoim i to właśnie z tego powodu, jest to tak trudne. Sięgając po pomoc do wszechwiedzącego wujka Google, można popaść w jeszcze gorsze nastawienie, ponieważ ile ludzi tyle opinii i tam gdzie jeden głos na budowanie domu, to naprzeciwko są dwa za kupnem gotowca. Jak jest naprawdę i co się bardziej opłaca?

Nieruchomościowy zawrót głowy.

Pierwszą i zasadniczą kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest fakt, czy posiadamy jakąś ziemię i czy chcemy mieszkać w mieście, czy na wsi. Jest to dlatego tak istotne, ponieważ cena ziemi idzie w ostatnim czasie bardzo mocno w górę, co oznacza tylko jedno – znaczy wzrost kosztów. Działki w miastach często mają tak wygórowane ceny, że kupno ziemi oznacza wydatek rzędu 60-100 tysięcy. Właśnie dlatego fakt posiadania ziemi, jest tak istotny przy decyzji o budowie lub kupnie domu.
Jeśli nie posiadamy żadnej ziemi, to kupno domu wraz z ziemią wydaje się nie takim głupim pomysłem, ponieważ pieczemy dwie pieczenie na jednym ogniu. Jednakowoż nie wszystko złoto co się świeci i trzeba bardzo dokładnie sprawdzić wszelkie formalności. Dlaczego? A choćby dlatego, że może okazać się, iż kupiony dom jest na zadłużonej hipotece. W takim wypadku tarabanimy się w bagno z którego bardzo ciężko będzie się w jakikolwiek sposób wygrzebać. A przecież nikt nie chce startować z takim obciążeniem na samym początku. Dlatego kupno domu wraz z ziemią powinno być bardzo skrupulatnie i sumiennie sprawdzone. Ogłoszenia w stylu,,pilnie sprzedam dom, muszą być przez nas odpowiednio prześwietlane.
Inaczej ma się sprawa, jeśli mamy już jakąś działkę. Wtedy najlepszym sposobem na zamieszkanie na swoim, będzie po prostu budowa domu. Możliwości na jego budowę, jest dzisiaj tak wiele, że każdy może znaleźć coś dla siebie. Oczywiście chodzi tutaj o budżet, bo to on zazwyczaj jest decydujący. Coraz większą popularność zyskują dzisiaj domy z bali i wszelkie formy budownictwa drewnianego. Jest to znacznie tańsza metoda stawiania domu. Dodatkowo, wygląd drewnianego domu przywołuje na myśl naturę, ekologię i najzwyczajniej w świecie drewniane domy, są po prostu ładne. Właśnie dlatego taka forma budownictwa zaczyna być dzisiaj coraz bardziej na topie.

 

Author: maante.com.pl