Budowa oczka wodnego
Budowa przydomowego oczka wodnego z roku na roku staje się coraz bardziej popularna. Dzieje się tak z powodów estetycznych, jak i chęci relaksu nad chociaż małym skrawkiem wody. Dodatkowo oczka wodne mogą przybrać formę małego kąpieliska, które ozdobione będzie rozmaitą roślinnością. Może więc być pięknym miejscem relaksu nawet w małym ogrodzie.
Oczko wodne możemy wybudować samemu lub przy pomocy firmy, która się tym zajmuje. Budowa oczka wodnego samemu będzie bardziej czasochłonna, ale jednocześnie nieco tańsza i bardziej satysfakcjonująca od powierzenia tego zadania komuś. Jednak dla osób nie będących w stu procentach pewnych swoich umiejętności, lepszym wyborem będzie zatrudnienie specjalisty. Wtedy będziemy mieć pewność, że wszystko zostanie wykonane pod okiem prawdziwych fachowców z doświadczeniem.
Na czym skupić się podczas budowy oczka wodnego?
Decydując się na budowę oczka wodnego musimy dokładnie przemyśleć takie aspekty jak miejsce, w którym je ulokujemy, folię, podłoże oraz rośliny będące w środku, jak i wokół zbiornika. Ważne, aby oczko wodne było ulokowane w miejscu nasłonecznionym przez ok 4-6 godzin dziennie, ponieważ umożliwi to najbardziej optymalny wzrost roślin. Istotne, aby wszystkie materiały, których używamy były jak najlepszej jakości – dzięki temu oczko wodne będzie cieszyło nas długimi latami, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
Planując budowę oczka wodnego należy wybrać odpowiedni kształt – najczęściej wybiera się nerkę, serce lub ósemkę. Dodatkowo, gdy decydujemy się na roślinność warto by oczko posiadało różne stopnie głębokości, tak by rośliny mogły spokojnie się rozwijać. Przy posiadaniu ryb i chęci ich zimowania zaleca się, żeby głębokość sięgała co najmniej 120-150 centymetrów.
Przed budową należy także ustalić skąd będziemy pobierać wodę do naszego oczka wodnego – dla ludzi chcących żyć ekologicznie możliwe jest odprowadzanie deszczówki bezpośrednio do oczka. Powinno się także wcześniej zaplanować, gdzie będzie znajdować się ewentualna kaskada, mostek, pompa i urządzenie filtrujące. Wcześniejsze zaplanowanie całego terenu pozwoli zaoszczędzić dużo czasu oraz uniknąć przyszłych niepowodzeń podczas budowy.
Czego należy unikać?
Podczas budowy oczka wodnego należy unikać materiałów szkodliwych dla środowiska i mało odpornych. Niestety często kierujemy się ceną i zapominamy o tym czy produkt jest dobrej jakości. Przy wyborze folii odradzane jest stosowanie folii budowlanej, PE czy też dwusezonowej. Niestety podane folie są bardzo podatne na rwanie i nieodporne na promienie UV i zmiany temperatury, przez co możemy być narażeni na dodatkowo koszty związane z naprawa mi oraz wymianą materiałów na lepsze.
Więcej informacji: folia do oczek wodnych
Najnowsze komentarze