Skąd pieniądze na dom?

Posiadanie własnej nieruchomości – mieszkania albo domu jest, nie bez powodu marzeniem wielu osób. Niestety ze względów finansowych nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Jeśli jednak dysponujemy jakąś kwotą pieniędzy którą przeznaczyć może na na ten cel, a nasza sytuacja życiowa i zawodowa jest ustabilizowana możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny

Kredyty to inaczej bankowe pożyczki, zawarte pomiędzy bankiem a jego klientem –kredytobiorcą. Obowiązkiem banku na podstawie pisemnej umowy jest pożyczenie Kredytobiorcy określonej kwoty pieniędzy, kredytobiorca natomiast musi nie tylko spożytkować je zgodnie z ustalonym celem (przypadku kredytu hipotecznego jest to budowa, zakup lub remont mieszkania albo domu), ale także zwrócić wraz z naliczonymi odsetkami i bankową prowizją z ustalonym terminie. Niestety nie wszystkie osoby przyjdą pozytywnie weryfikację zdolności kredytowej. Opiera się ona o wiele czynników, między innymi miesięczne zarobki i wydatki osoby ubiegającej się o pożyczkę, liczba osób w danym gospodarstwie domowym, ilość osób na utrzymaniu i tym podobne czynniki.

Mieszkanie kupione – co dalej?

Oczywiście zakup mieszkania albo domu nie oznacza, że możemy od razu się do niego wprowadzić. Zazwyczaj nieruchomość wymaga wykończenia, mniejszego lub większego remontu, albo chociaż odświeżenia i dostosowania do naszych własnych potrzeb. Należy pamiętać o tym już na etapie planowania budżetu, aby nie okazało się, że kupiliśmy mieszkanie ale jeszcze przez długie miesiące nie będziemy w stanie w nim zamieszkać, ponieważ nie będzie nas stać na remont, urządzenie i umeblowanie. W niektórych przypadkach zdecydować się możemy na kolejny kredyt konsumencki, taki jak pożyczka na kuchnię. Dobrze zaplanowany budżet powinien jednak sprawić, że nie będzie to konieczne a prace remontowe, urządzanie oraz zakup sprzętu przebiegnie szybko i bezproblemowo. Jest to jeden z głównych powodów, dla których proces zakupu nieruchomości poprzedzony powinien być ustaleniem planu ze szczególnym uwzględnieniem kwestii budżetowych. Zakupiona przez nas nieruchomości powinna mieścić się w takim przedziale finansowym, żeby stać nas było na wykończenie lokalu i rozpoczęcie nowego życia, bez niepotrzebnych stresów i nieprzyjemnych sytuacji…

Author: maante.com.pl