Dom jednorodzinny to jedno z częściej używanych określeń na opisanie nieruchomości lub jej projektu, jednak czy naprawdę wiemy, co ono oznacza?
Według oficjalnej definicji jest to wolnostojący budynek albo budynek w zabudowie bliźniaczej, grupowej bądź szeregowej, który służy do zaspokajania potrzeb mieszkalnych. Dom taki musi też być samodzielną konstrukcyjnie całością, a wewnątrz niego mogą być wydzielone najwyżej dwa lokale mieszkalne, albo lokal mieszkalny i kolejny lokal do celów użytkowych, którego powierzchnia nie przekracza 30 procent całej powierzchni budynku. Budynki takie razem z dodatkowymi budynkami gospodarczymi lub garażami tworzą razem zabudowę jednorodzinną.
Domy jednorodzinne 20 lat temu
Jak wyglądały domy jednorodzinne trzy dekady temu, w latach 90? Zwyczaje budowlane były wówczas nieco inne, warto sobie je przypomnieć. W tym okresie budowano najczęściej domy z dwuspadowym dachem oraz poddaszem mieszkalnym i lukarnami. Garaże jeśli były, to wkomponowane w bryłę całego budynku, z wejściem od środka budynku i z zewnątrz. W przeciwieństwie do dzisiejszych domów te z lat 90-tych często miały piwnice, a w nich były osobne pomieszczenia na spiżarnię, kotłownię, czy pralnię. Okna w tych domach zwykle były drewniane, jednak już pod koniec dekady pojawiały się okna PCV.
Domy jednorodzinne klasy średniej utrzymane były w tradycyjnej kolorystyce – białe ściany, czerwone lub brązowe dachówki. Domy bardziej prestiżowe często posiadały tarasy, na które wychodziło się przez duże okno z salonu, a ich okna były ozdabiane szprosami. Prawdziwym hitem tych czasów były podnoszone automatycznie drzwi garażowe oraz murowane grille w ogrodzie, w których pojawiały się też białe namioty stanowiące alternatywę ogrodowej altany.
Domy jednorodzinne XXI wieku
Domy jednorodzinne budowane współcześnie, zdecydowanie różnią się od tego, co modne było w latach 90-tych XX wieku. Dziś klasa średnia nie stawia typowych popularnych domów, a dąży do tego, co kryje się pod pojęciem rezydencji – pozwala na to lepsza dostępność pewnych materiałów i technik budowlanych niż było to dwie dekady temu. Nawet domy o stosunkowo niewielkiej powierzchni budowane są w taki sposób, by zewnętrznie prezentowały się jako luksusowe. Utrzymaniu takiego wrażenia sprzyjają zastosowane kolumny, tarasy, wykusze, czy dużej wielkości przeszklenia, widoczne zwłaszcza od strony ogrodu. Najczęściej okna te wykonywane są z PCV.
Garaże przy takich domach są już najczęściej wolnostojące albo stykają się z domem jedną ścianą. Często mają one już miejsce na nie jeden, lecz dwa samochody. Odchodzi się od budowania piwnic, pomieszczenia gospodarcze znajdują się zwykle obok garażu, na tym samym poziomie co cały budynek. Kotłownie pozbawione są tradycyjnych pieców c.o, ich miejsce zajmują kotły gazowe, które zwykle mieszczą się w łazienkach. Kolory dachu zwykle są tradycyjnie czerwone lub brązowe, jednak coraz częściej odchodzi się od białych ścian. A jaka moda architektoniczna czeka nas w przyszłej dekadzie? To pokaże czas.
Najnowsze komentarze