Zarób na swoim mieszkaniu

Jeśli posiadamy mieszkanie, z którego nie planujemy aktualnie korzystać, to warto rozważyć jego wynajem. Mieszkania cieszą się naprawdę dużą popularnością i ludzie wynajmują je znacznie chętniej, niż domy jednorodzinne. Czym jest to spowodowane? Co ma na to wpływ? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Koszt wynajęcia mieszkania

Kwota jaką przyjdzie nam zapłacić za mieszkanie zależy od tego w jakim mieście chcemy je wynająć. Dużo zależy również od metrażu. Im większe mieszkanie tym cena jaką przyjdzie zapłacić będzie wyższa. Podobnie gdy wynajmiemy mieszkanie w większym mieście. Nie można porównywać cen z Warszawy, z niewielką mieściną na przykład na Podkarpaciu.
Średnio przyjmuje się, że koszt odstępnego to wydatek rzędu 1200-1800 złotych. Do tego trzeba liczyć koszt mediów, które również musimy opłacić. W rezultacie każdy, kto chce wynająć mieszkanie musi mieć świadomość tego, że przyjdzie zapłacić około 2000-2500 złotych miesięcznie. Czy jest to dużo? Jeśli zwrócimy uwagę na koszty jakie musi ponieść ktoś, kto utrzymuje dom jednorodzinny to zauważymy, że nasze wydatki nie są bardzo wygórowane.

Ile kosztuje wynajęcie domu?

Wynajem domu jest znacznie droższy od mieszkania. Samo odstępne będzie znacznie droższe. W małych miejscowościach trzeba liczyć się z wydatkiem około 2000-2500 złotych. Jeśli natomiast mamy nieruchomość w większym mieście, to spokojnie możemy zażądać za jej wynajęcie około 3000-3500 złotych. Jest to więc kwota o około 1000 złotych wyższa od kwoty jaką przyjdzie zapłacić za mieszkanie.
Domy nie cieszą się tak dużą popularnością również dlatego, że ich utrzymanie jest znacznie kosztowniejsze od utrzymania mieszkania. Samo ogrzanie domu o wielkości około 200 metrów kwadratowych to wydatek około 4000-5000 złotych rocznie. Wszystko zależy od tego jak wysoką temperaturę zechcemy utrzymać w pomieszczeniach mieszkalnych, a także od ocieplenia nieruchomości. Liczmy się ze średnim wydatkiem około 800 złotych miesięcznie, który będziemy musieli doliczyć do odstępnego za dom. Musimy przecież opłacić jeszcze prąd, wodę, szambo, bądź kanalizację, a wszystko to nie jest takie tanie.

Podsumowując, mieszkanie jest znacznie tańsze w utrzymaniu więc chętniej takie obiekty są wynajmowane przez osoby, które nie posiadają swoich własnych czterech kątów. Jeśli myślimy o zakupie nieruchomości pod wynajem, to powinniśmy właśnie zdecydować się na mieszkanie, a nie dom jednorodzinny. Jeśli znajdziemy takie w dobrej lokalizacji, to o stały zarobek możemy być pewni!

 

Author: maante.com.pl