Zawiesia linowe i łańcuchowe – wady i zalety obu rozwiązań

Zawiesia służą do przenoszenia ładunków o dużej wadze oraz rozmiarze. Mogą być pomocne zarówno na placach budowy, jak i wewnątrz budynków. Zawiesia znacznie ułatwiają pracę, dzięki oferowanym przez nie możliwościom. Sprawdzają się nawet w najtrudniejszych warunkach. Na rynku spotkać można się z wieloma rodzajami tego sprzętu, gdzie każdy z nich ma inne zastosowanie, cenę i żywotność.

Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na wybór zawiesia?

Bez względu na to, na jaki rodzaj zawiesia się zdecydujesz, musisz pamiętać, aby sprzęt pochodził od sprawdzonego dystrybutora. Przed dopuszczeniem do sprzedaży, każda firma ma obowiązek przetestować zawiesia. W pełni sprawny sprzęt zawsze otrzymuje certyfikat bezpieczeństwa i to właśnie na jego obecność musisz zwrócić szczególną uwagę. Dobrej jakości zawiesia będą odporne na trudne warunki, dopasowane do konkretnego rodzaju sprzętu oraz oczywiście posłużą Ci przez naprawdę długie lata.

Zawiesia łańcuchowe i liniowe – które wybrać?

Zawiesia linowe charakteryzują się głównie swoją elastycznością. Nie wykorzystasz ich jednak przy transporcie bardzo ciężkich materiałów, czy też dużych elementów, ponieważ liny ulegają dosyć szybkiemu ścieraniu się. Świetnie sprawdzą się jednak przy holowaniu, podnoszeniu, oraz opasaniu transportowanych ładunków. Liny możesz z łatwością modelować, a samo zawiesie linowe jest dość lekkie, co umożliwia przeniesienie ładunku, używając jednostki o mniejszej nośności. Zawiesia linowe są co najmniej dwa razy tańsze niż zawiesia łańcuchowe, jednak bardzo ciężko jest je naprawić, w momencie, gdy ulegną uszkodzeniu.

Zawiesia łańcuchowe są o wiele masywniejsze, a także posiadają bardziej rozległe zastosowanie. Umożliwiają transport bardzo ciężkich ładunków, są odporne na wpływ wysokich temperatur, możesz też dowolnie je skracać i modyfikować, a także są bardzo łatwe w transporcie. Zawiesia łańcuchowe są wytrzymałe i dobrze konserwowane posłużą Ci przez nawet dekadę. Ich niewątpliwym minusem jest brak elastyczności i dość duża waga. Są również o wiele droższe niż zawiesia linowe.

Które zawiesia są lepsze?

Chcąc dokonać słusznego wyboru przy zakupie zawiesia, musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań w tym, czy planujesz używać sprzętu cyklicznie, czy też potrzebny Ci on będzie jedynie przez jakiś okres? Jeżeli chcesz, aby zawiesia pracowały regularnie, warto zainwestować większą ilość pieniędzy w bardziej wytrzymałe zawiesia łańcuchowe. W przeciwnym wypadku zawiesia linowe mogą okazać się bardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Author: maante.com.pl