Czas kupić własne mieszkania. Co powinieneś wiedzieć?

Jesteś już osobą dorosłą i postanowiłeś wyprowadzić się od rodziców. Zdecydowałeś, że chcesz kupić własne mieszkanie. Jest to bardzo wiążąca decyzja, od której będzie zależeć życie w przyszłości. Przy zakupie mieszkania musisz brać pod uwagę wiele czynników, takich jak: cena mieszkania, gdzie będzie się znajdować (lokalizacja), ile ma wynosić metraż mieszkania oraz ile ma mieć pokoi. Postaram się odpowiedzieć Tobie na różne pytania, odnośnie zakupu mieszkania. Na co powinieneś zwracać uwagę oraz czym się kierować przy wyborze jeśli chodzi o zakup mieszkania.

Zacznijmy od początku. Kupno mieszkania i notariusz

Gdy decydujesz się na zakup mieszkania musisz pamiętać o przeniesieniu praw własności. Trzeba spisać akt notarialny, który wystawia upoważniony do tego notariusz. Wiadomo, że wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Ceny zależą od wyboru odpowiedniego notariusza i różnice czasami mogą być znaczne. Następnie koniecznie musisz sporządzić wypis aktu notarialnego. To dodatkowe koszty. Zazwyczaj potrzebne są trzy lub cztery tego rodzaju wypisy.

Podatek od nabycia mieszkania na rynku wtórnym

Przy zakupie mieszkania trzeba uiścić podatek od czynności prawnych, który trafia do Skarbu Państwa. Wynika to z przepisów o czynnościach cywilno-prawnych. Podatek ten jest w wysokości dwóch procent od ceny zakupu nieruchomości.

Zakup mieszkania w aspekcie opłat sądowych

Transakcję kupna nieruchomości trzeba koniecznie zapisać w księdze wieczystej. Poniżej prezentuję Tobie listę opłat sądowych, które poniesiesz, gdy zdecydujesz się na kupienie mieszkania:

1. Wpis do służebności kosztuje 60 zł;
2. Za wpis hipoteki poniesiesz koszty o wartości 200 zł;
3. Wykonanie księgi wieczystej wyniesie Ciebie 100 zł;
4. Opłata sądowa za wpis prawa własności oznaczać będzie dla Ciebie wydatek 200 zł.

Kluczowe aspekty związane za zakupem własnego, wymarzonego i pięknego mieszkania. Na co musisz zwracać uwagę?

Gdy powziąłeś decyzję o kupnie nowego mieszkania na rynku pierwotnym, musisz zdać sobie sprawę, jak ważna to decyzja. Musisz postawić sobie wiele pytań, takich jak: w jakiej lokalizacji ma znajdować się mieszkanie, dla ilu członków rodziny ma być przeznaczone, czy dzielnica, w której ma się znajdować mieszkanie, jest atrakcyjna, czy blisko mieszkania jest plac zabaw, przedszkole, sklepy, markety oraz jak wygląda stopień skomunikowania w Twojej okolicy. Miej na uwadze także cenę, za jaką chcesz nabyć nieruchomość. Pamiętaj, że gdy wybierzesz takie mieszkanie, o którym zawsze marzyłeś i będzie spełniać wszystkie Twoje oczekiwania i wymagania, to zawsze możesz negocjować cenę zakupu. W ten sposób możesz zaoszczędzić konkretne pieniądze.

 

Author: maante.com.pl