Karmnik dla ptaków z płyty OSB – krok po kroku

Płyty OSB to znakomity materiał stosowany zarówno w budownictwie, wykończeniach wnętrz, jak i w meblarstwie. To płyty drewnopochodne, wykonane aż z 90% drewna, a właściwie wiórów drzewnych (pochodzących zazwyczaj ze świerka lub sosny). Nazwa płyt to skrót od angielskiego Oriented Strand Boards oznaczającego kompozytową płasko prasowaną płytę o orientowanych wiórach.

Płyty OSB tworzone są przy prasowaniu prostokątnych wiórów traktując je wysoką temperaturą i wysokim ciśnieniem. Wióry łączone są ze sobą żywicą syntetyczną, która jest wodoodporna. Płyty OSB składają się z trzech warstw, z których w zewnętrznych wióry układane są wzdłuż płyty, za to w środkowej warstwie układane są w jej poprzek.

Takie ułożenie wiórów, ich staranna selekcja i korzystanie aż z trzech warstw pozwala na osiągnięcie lepszej wytrzymałości płyty OSB, zwłaszcza wzdłuż jej osi głównej. Powierzchnia płyty OSB jest zazwyczaj lekko porowata, za to jej krawędzie wykańczane są w sposób tak zwany na wpust i pióro lub frezowane.

Z płyty OSB można wykonać wiele różnych mebli i elementów. Możliwy jest także do wykonania karmnik dla ptaków. Do jego produkcji potrzebna będzie płyta OSB, kantówka drewniana (2×2 centymetry), około 40 sztuk gwoździ, haczyk meblowy, ołówek, młotek, piła i linijka. Kantówki należy ze sobą połączyć, co uczyni niezłą konstrukcję pod daszek. Każdy narożnik podłogi powinien posiadać jedną dziurę, w miejscu której wkręcone zostaną połączone kantówki.

Boczne ścianki łączy się z podłogą i konstrukcją dachu. Wystarczy użyć do tego gwoździ. Wszystko połączyć należy tak, żeby budowa przypominała zadaszony taras, aby ptaszki miały dostęp do wnętrza z każdej strony karmnika z płyty OSB. Zmontowane ze sobą wszystkie części warto zabezpieczyć impregnatem do drewna, co uchroni karminik przez negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Następnie można go pomalować na zewnątrz lnianym pokostem, a w środku pozostawiając drewno naturalne. Tak przygotowany karmnik z płyty OSB będzie służył ptakom nie tylko przez jeden sezon zimowy.

Author: maante.com.pl