Sposób na coraz cieplejsze lata

Patrząc na ostatnie lata można się zgodzić z naukowcami, że globalne ocieplenie nadciąga. I to wielkimi krokami. Ciepłe, bezśnieżne zimny oraz upalne lata w ostatnich latach dały o sobie znać każdemu.

Co najlepsze na upały w mieszkaniu?

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z upałami. Sposoby te są lepsze lub gorsze. Bezdyskusyjnie jednak każdy przyzna, że najlepszym sposobem na letnie upały jest klimatyzacja. Klimatyzacja w domu składa się przeważnie z czterech elementów: nagrzewnicy, parownika, sprężarki, skraplacza i zaworu rozprężnego.

Parownik jest wymiennikiem ciepła, które odbiera ciepło z danego pomieszczenia. Skraplacz to inaczej wymiennik ciepła, który oddaje ciepło do otoczenia. Zawór rozprężany służy przede wszystkim do zmniejszenia ciśnienia czynnika chłodniczego poprzez jego rozprężenie.

Warto poszukać w swojej okolicy serwis klimatyzacji, który zamontuje u nas cały system i będzie od czasu do czasu go konserwował.

Do niedawna jeszcze posiadanie klimatyzacji w domu oraz mieszkaniu w bloku uznawane było za coś luksusowego oraz niedostępnego dla przeciętnego Kowalskiego. Obecnie jednak ceny zaczynają się już od niecałych dwóch tysięcy złotych licząc razem z montażem. Patrząc na korzyści jakie możemy uzyskać jest to kwota, którą warto poświęcić dla komfortu i lepszego samopoczucia.

Czyszczenie klimatyzacji

Początkowo, kiedy mamy nowy system klimatyzacji i nie wiemy jak go czyścić warto rozejrzeć się po okolicy aby znaleźć dobry serwis klimatyzacji. Najlepiej będzie, jeżeli będzie to ta sama firma, która u nas montowała cały system. Dzięki temu nie naruszymy ewentualnych postanowień gwarancyjnych. Nie zwalnia nas to jednak z bieżącego utrzymania systemu w czystości. Ze względów zdrowotno-praktycznych warto co najmniej raz w tygodniu przetrzeć kurze z jednostki wewnętrznej. Jeżeli chodzi o filtr, to warto go czyścić co najmniej raz na miesiąc.

Jeżeli chcemy jednak czyścić klimatyzację na własną rękę, to powinniśmy przynajmniej raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu, dokładnie wyczyścić całą instalację. Warto zakupić specjalistyczne przeznaczone do tego środki czystości, które ułatwią czyszczenie oraz dzięki którym żmudne czynności czyszczące będziemy musieli rzadziej wykonywać. Należy zawsze pamiętać o odgrzybianiu, ponieważ nieodgrzybiana klimatyzacja może być powodem rozwoju różnych chorób lub znacznym obniżeniem odporności wśród domowników. Skutkiem nieodgrzybiania może być legionelloza.

Częste i dokładne czyszczenie klimatyzacji zapewni świeży i przyjemny zapach w pomieszczeniu oraz poprawi ogólny komfort przebywania w mieszkaniu. Będzie można szybko zapomnieć o upałach, nieprzespanych nocach z tego powodu oraz otwierania na oścież wszystkich okien.

 

Author: maante.com.pl