Jak stworzyć podjazd do garażu?

Solidny podjazd do garażu to komfortowe rozwiązanie, ozdoba przydomowa. Warto zapewnić dobrą powierzchnię, aby podjazd był trwały. Dlatego warto wiedzieć jak zaplanować taką budowę, jak właściwe wykonać konstrukcje. Podjazd to ważny element naszej posesji. Wykonanie go ma sens, jeśli planujemy mieć garaż.

 

Wykonanie podjazdu nie jest bardzo trudne, ale jeśli nie mamy w tym żadnego doświadczenia, najlepiej znaleźć dobrych wykonawców. Gdy praca nad podjazdem zostanie właściwie wykonana, będziemy mogli komfortowo dojeżdżać do miejsca postojowego na naszej posesji. To ma szczególne znaczenie w czasie jesiennych deszczów lub zimowych roztopów, gdy ziemia mocno namaka i samochód może łatwo w niej ugrzęznąć. Solidny podjazd o twardej nawierzchni pozwoli uniknąć takich niespodzianek. Kiedy budujemy podjazd, należy zadbać, aby pasował do ścieżek i chodnika wokół domu. Uzyskamy w ten sposób pełną harmonię, jeśli mamy planu, możemy skorzystać z pomocy architekta krajobrazu. Tworząc podjazd,należy zwrócić uwagę na jego powierzchnie, aby nie był duży. Szerokość pojazdu powinna wynosić nie mniej niż 3 m. Ważna jest odpowiednia grubość podjazdu, a samochodów osobowych zalecane jest minimum 6 cm. Duże znaczenie ma kształt podjazdu, najlepiej unikać łuków. Im prostszy podjazd, tym szybciej i taniej można go wykonać.Ważny jest wybór odpowiedniego materiału, z którego zostanie stworzony podjazd. Mamy do wyboru kilka rozwiązań. Wybór zależy od naszych indywidualnych upodobań i budżetu, jakim dysponujemy. Jednak nie warto oszczędzać na takiej budowie, ponieważ wybór tanich materiałów będzie się nasz mścił. W przypadku terenu, gdzie występuje nadmiar wody, należy zapewnić odwodnienia liniowe.

Kostka brukowa

Popularnym materiałem do budowy pojazdu jest kostka brukowa. Materiał taki jest łatwy do ułożenia, można go nawet ułożyć samemu. Najlepiej wybrać wysokiej jakości kostkę brukową, odporną na ścieranie, mrozoodporną. Przy powierzchni nachylonej potrzebna będzie podsypka cementowo piaskowa pod kostkę.

Podjazd z betonu

Do budowy podjazdu możemy również wykorzystać beton, na rynku dostępne są płyty betonowe. Jest to minimalistyczne rozwiązanie. Płyty betonowe szybko się układa, dostępne są w formie kwadratu lub prostokąta. Co ważna płyty betonowe są łatwe do odśnieżania. Płyty betonowe są ciekawą alternatywą dla tradycyjnej kostki brukowej. Podjazd wykonany z betonu odporny jest na warunki atmosferyczny taki jak mróz, wysokie temperatury, wilgoć. Nie pochłania nadmiaru wody, ponieważ płyty betonowe w czasie produkcji zostają zabezpieczone.
Ze względu na duży ciężar płyty betonowe układane są za pomocą chwytaków podciśnieniowych. Spoiwa pomiędzy płytami należy wypełnić za pomocą drobnego kruszywa. Płyty betonowe są w stanie wytrzymać ciężar nawet dziesięciu kół. Płyty betonowe są surowe, industrialne. Najczęściej dostępne są w odcieniu szarości, ciepłych beżach. Może się wydawać, że takie aranżacją są monotonne. Płyty w odcieniu surowego betonu świetnie komponują się z białą elewacją, dużymi przeszkleniami. Betonowe płyty ażurowe jest to nowoczesne i ekologiczne wykończenia nawierzchni podjazdu.
W porównaniu z tradycyjną kostką brukową odróżniają się wyższą wydajnością w odprowadzaniu wody po opadowej, ponieważ woda może przedostawać się przez fabryczne otwory bezpośrednio do głębszych warstw gleby bez konieczności systemów odwodnieniowych.

Wybór podjazdu należy od budżetu jaki mamy na budowę, jakie mamy upodobania. Istotną kwestią zadbania , jest o spójność podjazdu z elewacją domu oraz chodnikiem przy domu. Warto skorzystać z pomocy firmy budowlanej, jeśli nie wiemy jak zaplanować taką konstrukcję, warto zamówić projekt u architekta.

Author: maante.com.pl