Wraca moda na płyty szelakowe, które były bardzo popularnymi nośnikami do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W późniejszych dekadach zdominowały je czarne płyty winylowe, które – z epizodami zapomnienia, święcą tryumfy do dziś. Fani analogowego brzmienia szczególnie cenią sobie egzemplarze sprzed półwiecza, których na rynku jest coraz mniej.
Płyty szelakowe z lat czterdziestych i pięćdziesiątych były jednymi z ostatnich, produkowanych na większą skalę. Do lat siedemdziesiątych ich produkcja przetrwała w zaledwie kilku krajach. Są to płyty na 76 obrotów, które wysoko cenią koneserzy muzyki analogowej, głównie ze względu na niepowtarzalną jakość dźwięku, która pozwala odbywać wędrówkę w czasie i przestrzeni.
Złota era szelaków
Na stronie sklepu: https://dogramofonu.pl/pl/c/Plyty-szelakowe/19 możesz odkryć unikatowe płyty ze złotej ery płyt szelakowych. Większość z nich stanowią unikaty sprowadzane z Anglii, są to znane szlagiery z epoki, muzyka do filmów lub klasyczna. Bywa, że płyty tego typu służyły do rejestrowania pieśni tradycyjnych przez etnografów i reporterów.
Warto pamiętać, by dobrać odpowiedni sprzęt do odtwarzania płyt szelakowych. Sprawdzą się tu najlepiej gramofony o prędkościach do 78 obrotów na minutę. Duży wybór gramofonów znajdziesz w naszym sklepie internetowym, gdzie możesz liczyć na profesjonalną pomoc przy wyborze właściwego sprzętu.
Płyty szelakowe z epoki czy ich winylowe repliki?
Płyty oryginalne z epoki pozwalają cieszyć się muzyką analogową w najlepszym, bo pierwotnym wydaniu. Repliki, być może tańsze i bardziej trwałe, nie dają tyle satysfakcji, co autentyczne nagrania z okresu powojennego.
Jeśli poszukujesz niezapomnianych wrażeń słuchowych i chciałbyś odbyć muzyczną podróż w czasie, sięgnij po oryginalne płyty szelakowe z lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Jeśli potrzebujesz konkretnego tytułu, a nie widzisz go w naszej wyszukiwarce, zadzwoń lub napisz, zrobimy co w naszej mocy, by go zdobyć.
Najnowsze komentarze