Wynajmowane, ale ubezpieczone

Wiele młodych par, które dopiero rozpoczynają wspólne życie, nie ma jeszcze możliwości zakupu własnego lokum i w związku z tym decyduje się na wynajem mieszkania u innych osób. To, że nie są jego właścicielami, nie oznacza jednak, że nie przechowują tam całego swojego dobytku. W związku z tym pojawia się problematyczna kwestia – jak zabezpieczyć te rzeczy przed ich utratą i zniszczeniem, skoro standardowo ubezpieczenie mieszkania podejmuje tylko jego właściciel? Okazuje się, że jest na to pewien sposób.

Od pewnego czasu dostępne są takie opcje ochrony ubezpieczeniowej, które obejmują znajdujące się w wynajmowanym mieszkaniu przedmioty, których jesteśmy rzeczywistymi właścicielami i w związku z których utratą lub zniszczeniem, to my, a nie właściciel mieszkania ponieślibyśmy koszty. Taka elastyczność towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo doceniania przez najmłodszych klientów, którzy coraz częściej zabezpieczają w ten sposób swoje mienie.

Co dokładnie da nam takie ubezpieczenie?

Jeśli zdecydujemy się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, zapewne obejmie ona wszelkie stałe elementy, które znajdują się w mieszkaniu, a które wprowadziliśmy my, a nie prawowity właściciel. Będą to przede wszystkim przedmioty, które stały się integralną częścią wyposażenia, a ich demontaż wymagałby uszkodzenia lub uszczerbku mieszkania. Przykładem mogą być nowe okna, które sami zamontowaliśmy, kupione przez nas szafki kuchenne przymocowane do ściany, czy też rozmaite instalacje, które wprowadziliśmy lub rozbudowaliśmy i ulepszyliśmy.

Odszkodowanie obejmuje oczywiście również mienie ruchome, czyli wszelkie rzeczy, które da się przenieść z miejsca na miejsce, to znaczy meble, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt elektroniczny, czy drobne, ale cenne przedmioty osobiste. Niezależnie od tego, czy przydarzyłaby się kradzież, czy pożar, lub inne niespodziewane zdarzenia, wszystko to zostanie objęte ochroną.

Którą z ofert ubezpieczenia wybrać?

Firm oferujących ubezpieczenia wynajmowanych mieszkań jest na rynku coraz więcej, w związku z czym wybór jednej z nich może okazać się dość trudny. Zanim zdecydujemy się najbardziej reklamowane czy polecane w sieci ubezpieczenie, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy spełnia ono nasze indywidualne potrzeby.

Zwróćmy uwagę to, co zawiera mieszkanie, ile drogocennych sprzętów do niego wprowadziliśmy i ile są one szacunkowo warte – to pozwoli nam ustalić właściwą stawkę ubezpieczenia. Wiele osób stoi przed pokusą zaniżania tej kwoty, licząc na ‘jakieś’ ubezpieczenie, ale opłacając najniższe możliwe składki. Nie jest to dobre wyjście, o czym przekonało się wiele osób. W wycenie mieszkania może nam pomóc fachowy rzeczoznawca. Jeśli jednak sami podejmujemy się tego zadania, weźmy pod uwagę koszt ponownej instalacji czy montażu. Jeśli posiadamy cenne i sentymentalne pamiątki, takie jak antyki, dzieła sztuki, biżuteria, możemy rozważyć objęcie ich odrębnym ubezpieczeniem – wtedy będziemy mieć pewność, że w razie kradzieży lub całkowitego ich zniszczenia, odzyskamy pełną wartość tych przedmiotów.

Ubezpieczenie mienia wniesionego do wynajmowanego mieszkania może być naprawdę dobrym rozwiązaniem dla młodych par. Dzięki temu jedyne, czym mogą się troskać, to ich miłość i wspólna przyszłość. O resztę zadba ubezpieczyciel.

 

Author: maante.com.pl