Zdecydowałeś się na zakup domu

Na co musisz zwracać uwagę? Kupno domu to bardzo ważna decyzja. Od niej będzie zależeć jak i gdzie będziesz mieszkać oraz jak będą wyglądały Twoje finanse teraz i w przyszłości. Zwłaszcza gdy postanowiłeś wziąć kredyt hipoteczny na zakup domu. W takiej sytuacji nie możesz działać pochopnie. Wszystko trzeba dokładnie przemyśleć, dwa razy zastanowić się nad każdym aspektem. Warto także spotkać się z ekspertem od spraw nieruchomości.

Kredyt hipoteczny. Jaki bank wybrać?

Pierwsze co zrób, to wybierz się do placówki banku. Porozmawiaj ze specjalistą od udzielania kredytów hipotecznych i określ horyzont czasowy kredytu oraz wysokość rat miesięcznych. To bardzo ważne aspekty. Musisz uwzględnić comiesięczne wydatki budżetu domowego i na ich podstawie określić jaką maksymalną ratę miesięczną kredytu będziesz w stanie spokojnie spłacać. Doradca zaproponuje Tobie różne rozwiązania. Finalną decyzję podejmujesz Ty sam. Musisz o tym pamiętać! Postępuj rozsądnie. Jeszcze lepszą decyzją będzie porównanie warunków kredytów w kilku bankach i wybór tej najlepszej oferty według Ciebie.

Czy masz zdolność kredytową?

Kredyty mają to do siebie, że nie wszyscy je spłacają. W takiej sytuacji banki zrobią wszystko, aby odzyskać pożyczone pieniądze. Istnieje możliwość zlicytowania nieruchomości. A tego przecież nie chcesz. Dlatego bank oceni Twoją zdolność kredytową. Istotne są, w takiej sytuacji, zarobki kredytobiorcy. Na ich podstawie ekspert wyliczy jaką maksymalnie ratę będziesz w stanie spłacać bez uszczerbku na Twoim budżecie domowym. Oprócz tego instytucje finansowe sprawdzają bazy BIK. Czy nie masz czasem jakiś niespłaconych kredytów bądź pożyczek. W tym wypadku banki są bardzo restrykcyjne. Możesz również skorzystać z darmowych kalkulatorów, które znajdziesz w Internecie. Wyliczą Tobie długość spłacania kredytu hipotecznego oraz wysokość rat. Narzędzia tego typu są całkowicie darmowe.

Rozsądne i optymalne planowanie swoich finansów

Kup mieszkanie, na które będzie Ciebie stać. Nie musisz żyć ponad stan. Ważne jest, aby raty kredytu mieszkaniowego nie były zbyt wysokie. Zadbaj także o odpowiedni wkład własny. Wtedy wysokość rat będziesz niższa i może się okazać, że czas spłaty kredytu również się skurczy. Jakże pozytywne są te aspekty z punktu widzenia bezpieczeństwa Twoich finansów. Pamiętaj, że oprócz comiesięcznego spłacania kredytu, musisz mieć pieniądze na opłacenie czynszu, rachunków za gaz, prąd, itd. Mam nadzieję, że tym wpisem rozjaśniłem wiele kwestii odnośnie kupna domu i jego kredytowania.

 

Author: maante.com.pl