Zakup mieszkania w celu jego wynajmowania

Coraz popularniejsze staje się zakup nieruchomości, głównie mieszkań w większych ośrodkach, najlepiej studenckich, między innymi takich jak: Warszawa, Łódź, Kraków, Wrocław, Katowice, Poznań oraz Gdańsk, w celu ich wynajęcia i czerpania z tego zysków.

Czemu kupowanie mieszkań jest teraz takie popularne?

Zakup nieruchomości w celu ich natychmiastowego wynajmu w ostatnich latach stało się popularne przede wszystkim ze względu na stan gospodarki. Od wielu lat stopy procentowe są najniższe w historii polski. W związku z tym ludziom nie opłaca się trzymać środków na lokatach, ponieważ nie ma z tego prawie żadnego zysku, a przy ciągle rosnącej inflacji można nawet stracić. Dlatego dobrym pomysłem jest zainwestowanie w zakup kwatery i jej wynajęcie osobom trzecim. Dzięki temu, nawet przy wzięciu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości możemy doprowadzić do takiej sytuacji, w której: staniemy się właścicielem mieszkania, część najemców będzie finansować nam raty kredytu a pozostała część najemców będzie zasilać nasz bieżący budżet. Dzięki takiemu rozwiązaniu inflacja, częściowo, nam nie będzie zagrażała, a my powiększymy znacznie swój majątek.

Pokoje na wynajem – ile można na tym zarobić?

Na tym ile można zarobić na wynajęciu mieszkania zależy przede wszystkim od lokalizacji nieruchomości, powierzchni, liczby pokoi oraz najemców. Wiadomo, że najbardziej dochodowe pod wynajem będzie mieszkanie o powierzchni od ok. 70 metrów kwadratowych do ok 90 metrów kwadratowych, posiadającym trzy bądź cztery pokoje, umieszczone na niewysokim piętrze, blisko centrum lub z bardzo dobrym i szybkim dojazdem co centrum miasta. Im nowsze budownictwo, tym lepiej, ale to nie zasada. Wielka płyta bowiem ponownie wraca do łask.

W samej Warszawie można zarobić ładną kwotę na wynajmie. Przykładowo posiadając mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, który był termomodernizowany w przeciągu ostatniej dekady, zlokalizowanego na 3 piętrze w bloku z windą na Mokotowie, dwa przystanki autobusowe do stacji I linii metra, możemy miesięcznie zarobić około 4. 500, 00 zł miesięcznie. Skąd taka wysoka kwota? Pokoje na wynajem zapewniają o wiele większe zyski niż wynajem całego mieszkania. W tym przypadku, posiadając 3 pokoje o powierzchni wynoszącej około 10 metrów kwadratowych oraz jeden pokój posiadający około 15 metrów kwadratowych wraz z balkonu będziemy posiadać co najmniej 4 lokatorów. Bez problemu wszystkie pokoje wynajmiemy studentom, gdzie za mniejsze pokoje każdy bez problemu będzie płacić 950 złotych miesięcznie plus rachunki, natomiast w przypadku dużego pokoju może być to kwota wynosząca nawet ponad półtora tysiąca złotych plus rachunki.

Z takim modelem biznesowym, wynajmując kwatery możemy zapewnić pokrycie raty kredytu oraz stały zastrzyk gotówki do portfela. Warto wziąć wyższe raty kredytu (np. wynoszące ponad 2. 800 zł miesięcznie), dzięki czemu po około 10 latach będziemy wolni od kredytu.

Oddawanie pokojów na wynajem studentom jest również bezpieczniejsze dla właściciela, ponieważ w przypadku wynajęcia całego mieszkania rodzinie, liczyć się trzeba z niższą kwotą czynszu oraz ryzykiem, że w przypadku jego nieopłacania z trudniejszą eksmisją takich lokatorów, zwłaszcza jeżeli mają małe dziecko.

 

Author: maante.com.pl