Planowanie budowy domu

Ziemia

Do wybudowania własnego domu konieczna jest działka budowlana. Musi posiadać podłączone media i doprowadzoną kanalizację, a także warunki zabudowy. Według tych warunków będzie dostosowany późniejszy projekt domu. Wartość działki budowlanej najczęściej wystarczy jako wkład własny do kredytu hipotecznego na budowę domu. Działka budowlana, może być zakupiona na kredyt, jednak należy go spłacić przed składaniem wniosku o kredyt hipoteczny.

Projekt

Bardzo ważną decyzją jest projekt domu. Wymaga on dużego przemyślenia i rozsądnego zaplanowania wszystkich pomieszczeń. W zależności od potrzeb rodziny projekty mogą różnić sie ilością pokoi oraz pomieszczeń gospodarczych. Coraz częściej budowanym pomieszczeniem dodatkowym jest pralnia. Pozwala na zagospodarowanie miejsca na suszenie prania z daleko od widoku. Pralnia ma specyficzny klimat i powinna być oddzielona on głównej części sypialnej. Zaplanowania wymaga także kuchnia. Najpowszechniejsze kuchnie w ostatnich czasach są otwarte i jednocześnie połączone z jadalnią oraz salonem. Otwarta kuchnia może być bardzo funkcjonalna, jednak należy pamiętać, że wszystkie zapachy będą swobodnie docierać do reszty pomieszczeń. Bardzo istotnym elementem projektu jest garaż. W zależności od indywidualnych potrzeb garaż może być nawet dwustanowiskowy. Powierzchnia mieszkalna domu, zależy od tego czy planujemy wybudować piętro. Wybierając projekty, warto zwrócić uwagę na dach jaki dany projekt przewiduje. Skomplikowany kształt dach, może znacząco podnieść koszty budowy domu.

Finanse

Mając wybrany projekt domu, możemy zacząć starać się o kredyt hipoteczny na budowę. Bardzo korzystne dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego jest rozpoczęcie budowy. Załatwienie wszelkich formalności związanych z pozwoleniami na budowę oraz wylanie fundamentów jest jednoznacznym rozpoczęciem budowy. Kredyty hipoteczne na budowę własnego domu wypłacane są w określonych kwotach po zakończeniu kolejnych etapów zaplanowanych w budowie. W przypadku gdy nie wykonamy wszystkich prac, nie zostanie wypłacona kolejna transza. Budowa domu na kredyt hipoteczny, musi być wykonana w określonym czasie. W przeciwnym razie kredyt może nie zostać całkowicie wypłacony, tym samym blokując kontynuację budowy. Pomimo dużych kosztów budowy domu jest wiele możliwości na dokonanie oszczędności. Etapy wykończenia domu, częściowo można wykonać samodzielnie jeśli posiadamy umiejętności. Dlatego budowę należy dokładnie zaplanować i w miarę możliwości dokonać niektórych prac samemu.

 

Author: maante.com.pl