Etapy budowy domu

Działka

Planując budowę własnego domu, w pierwszej kolejności należy posiadać działkę budowlaną. Ceny za metr kwadratowy mogą być bardzo różne. Wynika z przede wszystkim z ich lokalizacji. Działki w dużym mieście, którym na przykład jest Wrocław są znacznie droższe od mniej popularnych miejsc. Już sama odległość od centrum miasta sprawia, że cena za metr kwadratowy maleje. Jeśli więc oddalimy się kawałek pod Wrocław ziemia będzie tańsza, lecz nadal bardzo dobrze skomunikowana z miastem. Domy budowane pod miastem stają się coraz powszechniejsze. Gwarantuje to duży spokój każdego dnia i jednocześnie niewielka odległość od miasta.

Projekt

Kolejnym krokiem po zakupieniu działki budowlanej jest wybór projektu. Najlepszym sposobem jest zapoznanie się z wieloma różnorodnymi projektami. Najrozsądniejszy wybór, to taki, który jest bardzo dokładnie przemyślany pod względem praktycznym. Warto więc zastanowić się na czym najbardziej nam zależy i dostosować do tego wybrany projekt. Domy mogą przybierać bardzo różne formy w zależności od przeznaczenia. Projekty różnią się także od siebie powierzchnią jaką zajmują, dlatego należy brać pod uwagę możliwości zagospodarowania terenu. Wiele przepisów określa możliwości na konkretnym terenie i budując dom trzeba brać je pod uwagę. W przeciwnym razie mogą wyniknąć problemy, a co za tym idzie, duże straty finansowe. Od projektu zależy przebieg jaki będzie miała budowa oraz jej całkowite koszty.

Kredyt

Wiele osób pragnących wybudować własny dom, musi brać kredyt hipoteczny. Jest to obecnie bardzo powszechna praktyka i banki oferują korzystne warunki. Kredyty hipoteczne na domy wypłacane są w transzach, dlatego tak ważne jest dokładne zaplanowanie poszczególnych prac. Budowa własnego domu nie musi być niewyobrażalnie droga i możliwe jest zaoszczędzenie na niektórych etapach. Jeśli posiadamy pewne umiejętności i możemy pozwolić sobie na wykonanie pewnych prac samodzielnie, zaoszczędzimy całkiem sporo pieniędzy na pracy robotników. Zwłaszcza prace wykończeniowe domu nie wymagają pomocy specjalnej ekipy budowlanej. Jednak wybudowanie lub wykończenie domu o własnych siłach wymaga wielkiego zaangażowania oraz czasu, dlatego należy zastanowić się, które rozwiązanie będzie lepsze w naszej sytuacji. Radość z wybudowanie własnego domu i zamieszkania w nim jest nie do opisania i gwarantuje bardzo duży komfort życia. Jednak, aby tak się stało, każdy etap powinien być bardzo dokładnie zaplanowany jeszcze przed rozpoczęciem.

 

Author: maante.com.pl