Nieruchomości w Polsce

Spójrzmy bliżej na rynek nieruchomości w Polsce. Ostatnio można zaobserwować wzrost popytu na zakup mieszkań. Przeciętna cena mieszkania przez to jest droższa, co nie jest dobrą wiadomością dla przeciętnego Kowalskiego, który planuje zakup mieszkania. Często mamy do czynienia z zakupem mieszkań pod wynajem. To dobra inwestycja, pod warunkiem, że robimy to z głową. Na plus tego typu działań, przemawia fakt, że w Polsce pracuje coraz więcej imigrantów (głównie z Ukrainy), dlatego jest spory popyt na wynajem mieszkania. Zakup mieszkania pod wynajem jest stosunkowo bezpieczną inwestycją, na przykład w porównaniu do zakupu akcji na giełdzie lub spekulowania na rynkach finansowych.

Najczęściej kupujemy mieszkania w Warszawie…

…co nie zmienia faktu, że w innych dużych miastach (takich jak Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Gdańsk i Katowice), mieszkania też cieszą się sporym zainteresowaniem. Warszawa z racji tego, że łatwo tam o dobrze płatną pracę i mieszka tam wielu studentów, jest łakomym kąskiem, jeśli chodzi o kupno mieszkania. Niestety przez tak nadmierny popyt ceny nieruchomości w stolicy zostały mocno wywindowane w górę. W Warszawie ciężko znaleźć mieszkania na rynku wtórnym, w cenie poniżej 5000 zł za 1 metr kwadratowy. Najczęściej kupowane są mniejsze mieszkania (35-50 metrów kwadratowych). Nie każdego przecież stać na mieszkanie w centrum Warszawy, gdzie ceny są wręcz niebotyczne. Najmniejszą popularnością cieszą się mieszkania duże – powyżej 100 metrów kwadratowych. Tak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce.

W jakich miastach i za ile mieszkania?

Jak już wyżej wspomniałem, coraz ciężej natrafić na mieszkanie, które będzie Ciebie kosztować poniżej 5000 zł za metr kwadratowy. Sytuacja podobnie wygląda w innych dużych polskich miastach. W Warszawie najczęściej kupowane były mieszkania w cenach od 8 000 do 9500 zł za metr kwadratowy. To spory i znaczny wydatek. W Katowicach lub Poznaniu często kupowane są mieszkania w cenach 7000 – 8000 zł za metr kwadratowy. Jeśli ktoś decyduje się na zakup mieszkania dla siebie, wtedy najczęściej takie osoby wybierają propozycje u deweloperów na rynku pierwotnym. Inaczej wygląda sytuacja gdy chcesz kupić mieszkanie pod wynajem (w celu inwestycyjnym). Wtedy najwięcej osób decyduje się na rynek wtórny – ważną rolę odgrywa dobra lokalizacja, co ma wpływ na wysokość ceny wynajmu.

A Ty, marzysz o własnym, pięknym, schludnym i komfortowym mieszkaniu? Sprawdź oferty deweloperów w Internecie. Na pewno znajdziesz wymarzone dla siebie mieszkanie w atrakcyjnej cenie.

 

Author: maante.com.pl