Razem lepiej!

Gdy do rodziny dochodzi mały towarzysz…

W momencie, gdy para zakochanych decyduje się na ślub, to po nim jesteśmy zmuszeni słuchać większości pytań od rodziny: kiedy będzie dziecko? Chłopiec, czy dziewczynka? Często jest to irytujące dla pary młodej, co nie jest nic dziwnym, ponieważ każdy z nas decyduje sam za siebie, mało kto chce angażować w takie sprawy swoich bliskich. Najlepszym momentem dla każdej przyszłej mamy, jest myśl o tym, jak będzie wyglądać pokój dziecięcy dla maluszka, oraz wizyta u ginekologa, u którego możemy obserwować rozwój, ruchowy i bicie jego serduszka. Natomiast jeśli chodzi o nowy kącik dla naszej pociechy, to pozostaje ważne pytanie: W jaki sposób go urządzić, aby wyglądał przytulnie, wzbudzając tym samym radość u dziecka?

Chociaż wydaje się to trudne – nie musi być!

Najważniejsze jest to, aby nie urządzać pokoju na ostatnią chwilę, ale w międzyczasie, ponieważ łatwiej jest zaplanować zakup niezbędnych rzeczy, oraz pasujące meble dla dziecka i nie tylko. Trzeba się liczyć również z przeznaczeniem przestrzeni dla bobasa, ponieważ bez niej nie będzie miejsca na własny kącik zabaw. Przed powitaniem maluszka w domu, należy dużo wcześniej dowiedzieć się, gdzie będzie miał swoje miejsce do spania. Jednakże, nie każdy z nas posiada wolne pomieszczenie, w związku z tym odpowiedź jest dość oczywista, ma to swoje minusy, ponieważ w większym stopniu rodzice będą odczuwać brak snu, jak również prywatności. Albowiem, niestety wszystko ma swoje plusy i minusy, gdyż z drugiej strony poczujecie większą więź ze swoją pociechą. W przypadku, gdy istnieje wolny pokój, najważniejsze jest łóżko oraz przewijak. Wybierając je, trzeba zwrócić uwagę, czy ma możliwość regulowania wysokości, a sam mebel najlepiej ustawić przy ścianie przeciwległej do wejścia, daje to poczucie komfortu i bezpieczeństwa dla dziecka. Jeśli chodzi o przewijak, to powinien się mieścić w granicach 85 – 55 cm, gdyż rodzic nie będzie musiał się szczególnie schylać, przewijak najprościej wybrać z szufladami, wszystkie niezbędne środki pielęgnacyjne, czy też czyste ubranka będą pod ręką. Choć dzieci są kojarzone z tym, że uwielbiają kolory, to dla niemowlaka działa to odwrotnie, zarówno ściany jak i meble najlepsze są w kolorach białych, cielistych, spokojnych, gdyż działają kojąco, wyciszająco na maleństwo, a on sam poczuje większe bezpieczeństwo. Nie chodzi tylko o sam komfort, ale również o sam fakt, że do pastelowej, białej ściany, będą pasować niemal wszystkie meble i akcesoria w pokoju. Równie istotną inwestycją jest komoda i dobre oświetlenie. Powinna pomieścić poszewki na pościel, pampersy, ale również ubrania, które przecież często musimy zmieniać, ze względu na szybki rozwój pociechy. Pod łóżkiem może się przydać mały pojemnik na nieprzewidywalne akcesoria, zabawki. Światło – noworodki nie przepadają za ostrym oświetleniem, zwłaszcza, że na samym początku nie mają tak dobrego wzroku, gdyż następuje to w późniejszym czasie. Może to niepotrzebnie go przestraszyć i wprowadzić w niepokój, dlatego zadbaj o to, aby żarówki były delikatne, a rolety będą niemal zbawiennym rozwiązaniem.

Bezpieczeństwo dziecka

Żaden rodzic nie jest w stanie zaprzeczyć, że urządzając pokoik dla noworodka, liczy się zapewnienie bezpieczeństwa, a nie nasza wygoda, tak jak wcześniej. Albowiem – dopóki dziecko samo nie raczkuje, nie warto zabezpieczać ich jakoś szczególnie. Rodzice są również ważni, dlatego dobrą inwestycją będzie wygodny fotel dla mamy koło łóżeczka, by mogła spokojnie nakarmić maleństwo piersią, bądź utulić go do snu.

Author: maante.com.pl