Inteligentny dom jako źródło oszczędności

Pojęcie inteligentnego domu, choć już coraz częściej pojawia się w mediach i świadomości Polaków, często jednak bywa mylone z innymi pojęciami lub używane w odniesieniu do zupełnie innych kwestii. To, że dany dom posiada system alarmowy, system sterujący ogrzewaniem i klimatyzacją, oświetleniem, oraz roletami, nie znaczy jeszcze, że jest inteligentnym domem. Możemy o nim mówić wtedy, kiedy powyższe systemy zostaną zintegrowane, czyli każdy z nich będzie posiadał informacje o zmianach zachodzących w pozostałych. Aby zobrazować to przykładem: kiedy czujniki na zewnątrz wykryją silny wiatr lub deszcz, a w domu pozostały otwarte okna, system automatycznie je zamknie. W innym wypadku, gdy czujnik dymu wykryje pojawienie się pożaru, prześle on informację również do systemu wentylacji, tak aby dopasować ją do tych wyjątkowych warunków, uniemożliwiając rozprzestrzenianie się pożaru.

Niższe rachunki za światło

Rozwiązanie w postaci inteligentnego domu to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo. To również oszczędności, które często stają się przeważającym czynnikiem powodującym, że ludzie decydują się na wprowadzenie takiego systemu do swojego domu. Automatyczne wyłączanie światła i sterowanie roletami, w zależności od poziomu zewnętrznego oświetlenia, może spowodować oszczędności opłat za energię sięgające nawet 50%. Dzięki temu wydłuża się również żywotność źródeł światła.

Obniżenie kosztów ogrzewania

Kolejnym sposobem na oszczędność jest sterowanie ogrzewaniem. Dobiera się poziom temperatury do tego, jak często i w jakich porach używane jest pomieszczenie, a także do własnych potrzeb mieszkańców. Niektóre z pokoi są używane tylko przez kilka godzin dziennie lub w weekendy – na przykład sypialnia lub gabinet. Utrzymywanie stałej temperatury w całym domu w takiej sytuacji generuje straty. Jeśli jednak ogrzewanie ich zacznie się na krótko przed naszym powrotem z pracy i będzie podtrzymywane tylko do kolejnego wyjścia z domu, możemy w ten sposób sporo zaoszczędzić.

Korzyści z posiadania inteligentnego domu

Wśród innych korzyści, jakie przemawiają za zastosowaniem systemu inteligentnego domu znajdują się między innymi:
– łatwość zamontowania i uruchomienia,
– duża wygoda obsługi systemy, również z możliwością zdalnej kontroli nad domem,
– bezpieczeństwo na wysokim poziomie,
– brak problemów z instalacją w razie potrzeby zmodernizowania budynku,
– możliwość dołączenia do systemu już wcześniej istniejących instalacji.

Wad jest raczej niewiele. Najważniejszą jest początkowy koszt takich instalacji, zwłaszcza jeśli trzeba przy okazji wykonać remont niektórych pomieszczeń lub nieco zmienić aranżacje. Dla niektórych osób bez zmysłu technicznego problemem może być także obsługa takich systemów, choć trzeba przyznać, że ich interfejsy są zwykle bardzo intuicyjne.

Pomimo licznych korzyści, jakie wiążą się z inteligentnymi instalacjami, ciągle jeszcze niezbyt duża liczba Polaków korzysta z nich. Widać pewną obawę i uprzedzenie wobec tego systemu. Jego źródłem jest najczęściej brak dokładnych informacji na ten temat oraz świadomości, jaki duży jest komfort i bezpieczeństwo używania takich systemów. Wiele osób również uważa błędnie, że nie stać byłoby ich na założenie takiej instalacji. Wystarczy jednak zasięgnąć nieco więcej wiedzy na ten temat i okaże się, że zalety znacznie przewyższają ewentualne wady, a koszty instalacji po niedługim czasie mogą się całkowicie zwrócić.

 

Author: maante.com.pl