Jak układać płytki w łazience?

Kiedy planujesz wyremontowanie łazienki, powinieneś wiedzieć o kilku podstawowych kwestiach – jakie materiały oprócz płytek będą Ci potrzebne, na co zwrócić szczególną uwagę oraz jak wykonać poszczególne prace krok po kroku! Przeczytaj artykuł i sięgnij po praktyczne porady!

Kafelkowanie – wybór płytek i akcesoriów

Pierwszym podstawowym krokiem jest zakup pasujących płytek. Kieruj się zasadą:
do małej łazienki wybieraj jasne tonacje i zrezygnuj z płytek wzorzystych
możesz łączyć ze sobą dwa odcienie pod warunkiem, że się uzupełniają
do dużej łazienki możesz zastosować modne połączenie bieli i czerni
Przygotowanie podłoża to bardzo istotny element. Będziesz potrzebował:
preparatu z dodatkiem piasku kwarcowego
kleju o wysokiej przyczepności
taśma uszczelniająca potrzebna do hydroizolacji
szpachelka z zębatą pacą
zaprawa
krzyżyki

Na co zwrócić szczególną uwagę przy układaniu płytek?

Każdy remont wymaga nie tylko niezbędnych akcesoriów, ale też wiedzy i nieco wprawy. Jeśli nigdy wcześniej nie układałeś płytek, wiedz o tym, że sama instrukcja nie wystarczy. Być może powinieneś zwrócić się do fachowca lub skorzystać z pomocy znajomego, który pomoże Ci w ich układaniu. Warto też zwrócić szczególną uwagę na to, aby oprócz starannego przygotowania podłoża, docisnąć mocno płytki, a następnie położyć krzyżyki. Bardzo często też, nie da się ułożyć płytek, jeśli nie masz przycinarki. Gdy za kafelkowanie bierzesz się sam, wówczas możesz wypożyczyć taki sprzęt. Jeżeli natomiast zlecasz te prace dla fachowców, nie musisz się o nic martwić – osoba, która zajmuje się układaniem kafelków na co dzień, ma wszystkie niezbędne do pracy narzędzia.

Remonty w łazience – kiedy nakładać fugi?

Nakładanie fug jest końcowym etapem prac. Fugi nakładamy dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Pamiętaj, że fugi muszą być dobrane kolorystycznie do barwy Twoich płytek. Ta zasada obowiązuje nie tylko podczas remontu w łazience, ale i wszędzie: w kuchni lub w przedpokoju także. Jeżeli Twoja łazienka ma mały metraż i jest w niej naprawdę ciasno, lepiej wybierz duże płytki, ponieważ w tym układzie ilość fug będzie mniejsza, co zdecydowanie podnosi walory estetyczne małych pomieszczeń. Do dużych łazienek można zastosować odwrotną zasadę – małe płytki i większa liczba fug. Nie jest to oczywiście wyznacznikiem. W dużych łazienkach wyglądają też dobrze płytki wielkogabarytowe. Kafelkowanie to jedna z bardziej wymagających prac. Potrzeba tu sporo precyzji, umiejętności i cierpliwości oraz wiedzy. Zdarza się, że trzeba coś poprawić i oczywiście najlepiej jest to zrobić wtedy, gdy klej całkowicie nie wysechł. Na taki remont najlepiej jest wybrać miesiące letnie lub wiosenne, kiedy można otworzyć okna i wywietrzyć pomieszczenie. Kiedy nie masz okna w łazience, a kafelki układasz zimą, staraj się, aby kaloryfery były odkręcone, tak aby całość mogła szybciej wysychać, co znacząco skróci prace remontowe.

 

Author: maante.com.pl