Żywienie zwierząt hodowlanych: lucerna granulowana

Lucerna została doceniona przez wielu hodowców jako uzupełnienie zwierzęcej diety. Czytając przygotowany artykuł, dowiesz się między innymi w jaki sposób stosować lucernę granulowaną, dla jakich zwierząt jest odpowiednia oraz jakie są jej najważniejsze wartości odżywcze, a także poznasz kilka ciekawostek, dotyczących  rośliny, z której pasza powstaje.

Lucerna granulowana jako element żywienia zwierząt hodowlanych

Lucerna granulowana jest przede wszystkim bogata w białko, co czyni ją odpowiednim  wyborem w szeroko pojętym żywieniu zwierząt hodowlanych, dodatkowo posiada wiele właściwości wartościowych, które odżywiają organizm. W hodowli stosowana jest głównie jako uzupełnienie diety oraz suplement.

Najbardziej wartościowa lucerna na paszę w białko, jest uzyskiwana przy pierwszym pokosie pola uprawy. Trzeba to zrobić przed kwitnieniem rośliny, dlatego, że późniejsze zbiory powodują zmniejszenie zawartości białka, a zwiększenie zawartości włókna; drugi pokos robi się zazwyczaj na zbiór nasion.

Dla jakich zwierząt lucerna granulowana jest odpowiednia?

Lucerna w postaci granulatu jest odpowiednim dodatkiem do żywienia zwierząt. Stosowana jako uzupełnienie a także zamiennik części podstawowej paszy zwierzęcej w odpowiednich proporcjach. Warto zapoznać się z instrukcjami porcjowania, które zaznaczył producent lub ustalić je wcześniej z weterynarzem.

Pasza odpowiednia jest dla koni (także sportowych) oraz zwierząt hodowlanych, takich jak: drób, bydło, czy trzoda chlewna, a także króliki, szynszyle czy strusie, i inne.

Informacje i właściwości lucerny granulowanej

  1. Reguluje procesy trawienia u zwierząt
  2. Wspomaga rozwój zwierząt
  3. Chroni i reguluje pracę układu odpornościowego u zwierząt
  4. Opóźnia procesy trawienia
  5. Działa przeciwnowotworowo, bo zawiera bardzo dużo antyoksydantów
  6. Wspiera proces budowy i regeneracji tkanki mięśniowej
  7. Bogate źródło witamin A, B2, C, E, K oraz uzupełnienie cennych mikroelementów
  8. Zapobiega zakwaszeniu układu pokarmowego
  9. Poprawia kondycję skóry i sierści
  10. Może być stosowana w żywieniu zwierząt, które mają problemy żołądkowe

Obecnie na rynku jest olbrzymi dostęp do lucerny w formie granulatu przeznaczonej na żywienie zwierząt hodowlanych. Przy wyborze paszy, bardzo ważne jest to, by zapoznać się dokładnie z propozycją producenta. W zależności od tego jaką hodowlę preferujesz, możesz dobrać odpowiednią ofertę paszy granulowanej dla swoich zwierząt.

Ciekawostki o lucernie jako o roślinie

Warto zapoznać się z kilkoma ciekawostkami na temat lucerny, rośliny, którą możesz spotkać nawet podczas spaceru po swojej okolicy, jeśli mieszkasz w miejscu blisko natury.

Lucerna to roślina siewna, znana na świecie od wielu wieków i występująca niemal na każdym kontynencie. To roślina, która jest niezwykle cenna, gdyż posiada wiele właściwości, które wspomagają organizmy, zarówno ludzkie jak i zwierzęce, jest także wartościowa dla przyrody w ogólnym tego słowa znaczeniu.

Lucerna występuje w wielu odmianach, jednak nie wszystkie mogą się nadawać do spożycia. Wyszczególnić można gatunki odpowiednie do uprawiania na paszę dla zwierząt. Jedną z nich jest odmiana “alfalfa”, która znana i stosowana z przeznaczeniem dla koni była już w IV wieku p.n.e.!

Lucernę możesz poznać spacerując po łące w prosty sposób: zapewne i tobie jest ona znana pod nazwą “koniczyna”, prawda?

 

Author: maante.com.pl