Tak brzmi technologia!

Rejestrowanie muzyki ma dopiero zaledwie ponad 160 lat, a to w jakim tempie idzie postęp w tej dziedzinie jest zadziwiające. Od pierwszego fonografu, do dzisiejszego streamingu piosenek przez internet, jest istna przepaść technologiczna. W dzisiejszych czasach nie zastanawiamy się nad tym jak będziemy odtwarzać swoje ulubione kawałki, bo przecież jest tak wiele możliwości, takich jak smartfon, tablet, komputer/laptop, czy nawet staromodne odtwarzacze mp3. Dziś nie zastanawiamy się już na czym ma być odtwarzana muzyka, ponieważ o wiele ważniejsza jest dla nas jakość muzyki. Na czym można uzyskać jej najwyższą jakość?

Jakość fali akustycznej.

Muzyki słucha dzisiaj każdy. Dla wielu ludzi jest to nieodłączna część życia, bez której po prostu nie da się normalnie funkcjonować. Jest to w pełni zrozumiałe, ponieważ przeprowadzone wielokrotnie badania naukowe potwierdzają, że słuchając odpowiedniego do chwili rodzaju muzyki, możemy w znaczący sposób poprawić swoją efektywność. Badania dowodzą także, że słuchanie smutnej muzyki w czasie, gdy sami mamy zły nastrój, pomaga rozładować napięcie psychiczne i tak naprawdę pomaga powrócić do równowagi. Właśnie z tego powodu dzisiejsi melomani starają się słuchać muzyki w jak najlepszej jakości. Warto zacząć od tego na czym słuchamy muzykę. Sprzęt rtv powinien mieć jak najszersze pasmo częstotliwości, czyli mówiąc prościej, powinny być na nimi odpowiednio mocno słyszalne zarówno niskie basy, jak i wysokie tony. Słuchając muzyki na smartfonie, najważniejszym dodatkowym sprzętem, który zapewni odpowiednio wysoką jakość muzyki, będą specjalistyczne słuchawki. Osoby, które na co dzień słuchają dużo muzyki na słuchawkach, wiedzą jak ważne są odpowiednie właściwości i proporcje słuchawek. Jeśli chodzi o sam ich design, to nie mogą one zbyt luźno trzymać się na głowie, ani za mocno opinać czaszkę, ponieważ w bardzo mocny sposób odbija się na komforcie. Jeśli chodzi o brzmienie to oczywiście, powinny mieć one odpowiednio podkręcone niskie tony, bo to właśnie one nadają muzyce soczystości. Co ważne, zbyt przesterowane basy, psują cały efekt, dlatego najważniejsze jest tutaj odpowiednie wyważenie.
Coraz bardziej modne stają się też w ostatnim czasie wszelkie rodzaje głośników bluetooth. Głośniki te są już na takim poziomie, że ich brzmienie (szczególnie tych droższych modeli), jest na tyle czyste i wyraźne, że ma się wrażenie, jakby słuchało się muzyki na słuchawkach. Oczywiście użytkowanie takiego głośnika powinno być dostosowane do otoczenia. Nikt nie lubi słuchać agresywnej muzyki w miejskich autobusach, dlatego używajmy ich z głową.

 

Author: maante.com.pl