Okna plastikowe czy drewniane?

Wybór okien to jeden z ważnych i przyjemnych etapów każdej budowy. Ich montaż sprawia, że można już poczuć tę wyjątkową, domową i ciepłą atmosferę. Najpierw jednak wybierz ich rodzaj i kolorystykę, aby każdy detal idealnie komponował się z całością. Do wyboru są różne rozwiązania – najpopularniejsze są jednak profile PVC i drewniane. Poznajmy ich zalety.

Podczas budowy domu czeka nas wiele dylematów – jak między innymi dopasowanie okien i drzwi, trzeba określić też elewacje systemowe, dach i inne elementy wyposażenia. Jednym z kluczowych tematów jest wybór stolarki – zalety mają zarówno produkty z tworzywa sztucznego, jak i drewno czy aluminium. Dwa pierwsze rodzaje cieszą się jednak nadal największą popularnością – jakie mają zatem zalety?

Rodzaje okien – materiał

Plastikowe, czyli profile z PVC

Łatwe w użytkowaniu. Okna plastikowe są bardzo popularne, gdyż przekonują dobrym stosunkiem ceny względem otrzymywanej jakości. Nie trzeba ich ponadto ani zabezpieczać, ani później impregnować i wyjątkowo starannie pielęgnować – jak w przypadku modeli drewnianych. W pełni wystarczające są zwykłe zabiegi pielęgnacyjne, kontrola okuć czy nasmarowanie zawiasów. Profile PVC wzmacnia się stalowymi wzmocnieniami, ale także wzmacnia wiązkami włókna szklanego, które dodatkowo poprawiają ich wytrzymałość i sztywność. Warto jednak zwrócić uwagę na różnice we wzmocnieniach włóknem szklanym. Nie każdy producent systemów oferuje je w wersji ciągłych wiązek na całej długości profili, a właśnie w tej wersji oferują najlepsze parametry użytkowe i termoizolacyjne.

Szerokie możliwości aranżacyjne. Dobrze wybrany producent profili PCV wykonuje okna doskonale sprawdzające się w różnych pomieszczeniach, również o znacznej wilgotności. Do wyboru są różne kolory, dzięki czemu możliwości aranżacyjne są imponujące. Największą popularnością cieszą się co prawda białe oraz w odcieniu brązu przypominającym drewno, ale każdy producent profili PCV ma w swojej ofercie także inne barwy – np. szary czy beżowy.

Stolarka PCV jest energooszczędna.

Okna PCV nie chłoną wilgoci i nie wypaczają się, nie trzeba bać się rozwoju grzybów czy pleśni. Ponadto są odporne na działanie warunków pogodowych i mają wysokie parametry termoizolacyjne, co pozwala obniżyć wydatki na energię potrzebną do ogrzania domu. Co więcej, są lekkie i bezproblemowe w transporcie, a także tańsze niż ich drewniane odpowiedniki.

Okna drewniane

Producent profili PCV oferuje wysokiej jakości produkt z tworzywa sztucznego, ale godna rozważenia alternatywą są też profile drewniane, na przykład z dębu lub mahoniu. Takie rozwiązanie też ma szereg ważnych zalet – okna drewniane są sztywne i wytrzymałe. Jednak drewno to naturalne tworzywo, potrzebuje ono impregnacji i odpowiedniej pielęgnacji. Co prawda uszkodzenia nie są trudne do naprawienia, ale jednak jest to pracochłonne i kłopotliwe dla użytkowników. Ich codzienne czyszczenie również zajmuje więcej czasu niż w przypadku okien plastikowych. Ich zwolennicy podkreślają jednak ich walory estetyczne – drewno jest eleganckie i ponadczasowe, ponadto uniwersalne, bo pasuje zarówno do domów nowoczesnych, jak i klasycznych.

 

Author: maante.com.pl