Metaloplastyka – co to jest?

Metaloplastyka to bardzo szerokie pojęcie. Jest to metoda pozyskiwania przedmiotów z metalu, która znana była już w czasach prehistorycznych (chociaż pod inną nazwą). Metoda ta służy zarówno do tworzenia przedmiotów do użytku codziennego, takich jak na przykład kwietniki, półki, meble, a także przedmiotów dekoracyjnych, jak świeczniki, wazony, figurki ozdobne.

Wyroby artystyczne powstałe z metaloplastyki są doskonałym sposobem na dekorację wnętrza każdego domu czy mieszkania, niezależnie od przyjętej w nim kolorystyki czy stylu aranżacji. Dodają one wnętrzu klasy, podkreślają wystrój wnętrza lub stają się kontrastującym akcentem, który idealnie dopełnia całość.

Przedmioty wykonane za pomocą metaloplastyki artystycznej to wyroby stworzone z wysokiej jakości materiału (metalu), co znacznie przekłada się na ich trwałość i solidność. Dzięki temu są w stanie służyć nam przez długie lata, niezależnie czy wystawiamy je na zewnątrz domu czy pozostawiamy w jego wnętrzu.

Metaloplastyka to wiele różnych metod pozyskiwania arcydzieł, takich jak między innymi: technika ślusarstwa artystycznego, kowalstwa artystycznego, złotnictwa, a także innych technik obróbki. Wyróżniamy kilka jej typów:

  • dekoracje ścienne, na przykład z drzewami lub kwiatami,

  • ozdoby do ogrodu, na przykład leżaki, figurki ogrodowe, krzesła lub kwietniki,

  • lampy wewnętrzne i zewnętrzne.

Metal obrabia się na dwa sposoby. Można to robić na ciepło lub na zimno. Kowalstwo jest przykładem obróbki na ciepło, pod wpływem bardzo wysokiej temperatury. A obróbka na zimno to takie działanie jak piłowanie, kucie, wytłaczanie, wiercenie, łączenie, cięcie i wyklepywanie, odlewnictwo, a także grawerstwo.

Najstarszymi wyrobami metaloplastyki artystycznej są przedmioty z brązu, takie jak klamry, bransolety i różne przedmioty codziennego użytku (na przykład naczynia i noże). W starożytnej Grecji powstała technika grawerowania. Przez lata technika ta ewoluowała i została udoskonalona, dzięki czemu współcześnie mamy łatwy dostęp do takich pięknych i oryginalnych przedmiotów jak dekoracje Dąstal.

Wyposażenie domu w produkty metaloplastyczne będzie ciekawą opcją.

Author: maante.com.pl